Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 8 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod 
MČR - sprintrally

Krize Rallysprintu Kopná
Posláno Čtvrtek, 30 Červen 2005 @ 01:13:22  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Pavel Zvonek


Naším nejnáročnějším sprintem v kalendáři automobilových soutěží je bezpochyby Kopná. Skvělé technické tratě a výborná organizace sklízí pochvalu mezi posádkami. Bohužel četné z těchto posádek podlehnou náročnosti trati a tak je na rychlostních zkouškách k vidění spousta krizovek, mnohdy končících havárií. My jsme se rozhodli tyto krizové situace, jak se odehrály v ročníku 2005 po jednotlivých RZ, zmapovat.

Prolog
Novinkou Kopné 2005 bylo zařazení nočního prologu se startem ve Slušovicích. Přestože byla jeho délka pouhých 2,7 km, znamenal pro spoustu posádek konečnou. Problém četným posádkám udělala už úvodní motanice hned po startu. Mnozí zde udělali defekt a hodiny ukončily také naděje Pavla Valouška na celkové vítězství. Velké štěstí měl při výjezdu na hlavní cestu Semerád, který poslal své Mitsubishi na dvě kola, ale moc nechybělo a byl na střeše. Velice obtížnou se ukázala být rychlá zatáčka do kopce před letištěm Bílá hlína. Nejprve zde ve velké rychlosti šel přes boudu Jarcovják a pořádně ze všech stran mitsubishi potloukl. Ve stejné zatáčce pak nájezdovou stopu a rychlost dobře neodhadl Antonín Blažek. Se svým historickým fordem narazil do břehu. Náraz poškodil zejména předek vozu a vyrazil sklo.

RZ Podhoran
Tato RZ už patří ke zlatému fondu tohoto sprintu. Její náročnost každoročně nezvládá spousta posádek. Nejinak tomu bylo i letos. RZ startuje do kopce a před nejdelší rovinkou je prudká levá. Zde nedokáže do kopce zatočit Havlásek se saxem. Ocitá se mimo trať a v příkopě poškozuje kolo. Po dlouhé rovince končí své naděje na vítězství ve třídě N1 Pinkas. Polo přehání rychlost před levou přes horizont, pilot vůz zašlápne a kolem trefuje beton skrytý v trávě. Výsledkem je nepříjemná rána. Po 400 metrech technických zatáček se dostáváme na místo zvané Malý stadion. Překrásné divácké místo bohužel poslední dobou kazí stromky značně omezující výhled. Zlepšit divákům rozhled se úspěšně pokusil Zdeněk Vlček. Poslední dobou spíše umírněný střelec přehání rychlost v sérii zatáček. V levé utíká zadek vozu, v pravé trať opouští úplně a trefuje břízku, která se kácí. Přestože po nehodě trčí z příkopy přední část vozu, trať je průjezdná a pokračuje se. Kousek za Vlčkem následuje levá zatáčka přes horizont. Tady v druhém průjezdu rychlost neodhaduje Semerád a s nepoškozeným vozem končí hluboko pod cestou v křoví. To už jsme na místě zvaném Stadion. Uskákaný a rozbitý nájezd do zatáčky způsobuje problémy mnohým. V nejprudší zatáčce opouští trať Jáva Javoš. Naštěstí se vyhýbá kládám, ale sráží motorku jednoho z diváků. Vše se však odehrává beze škod. Už ve sjezdu opouští trať rakouský host Eddy Schlager. Levá zatáčka z kopce ho vynáší přímo do obrovských klád, přesto však se ztrátou a poškozeným vozem pokračuje až do cíle RZ. 150 metrů za kládami v prudkém klesání končí vyrovnaný souboj Tlusťáka s Kopeckým. Tonda neodbrzďuje do prudké pravé zatáčky, překakuje příkopu s keříky a saxo končí na střeše. Přestože je karoserie dost potlučena, pilot v soutěži pokračuje. 150 m za Tlusťákem v lese trefuje kolem beton skrytý v trávě Kunovský a za zatáčkou končí. V následujícím prudkém sjezdu je před prudkou pravou na brzdy dlouhý Hladík. Přesto že je do cíle RZ skoro vidět, jeho suzuka trefuje zarostlé betonové panely a posádka končí.

RZ Kopná
Celý úvod rychlostní zkoušky jezdci zvládají bez větších problémů i s obávanou točnou. Náročný šotolinový úsek také všichni zvládli. Nepříjemným problémem se ukázalo být odbočení na zpomalovací parkoviště před Trnavou. Jaromír Tarabus se snaží trochu nesmyslně zrychlit nájezd a zadním kolem trefuje ostrou hranu obrubníku. Náraz má za následek defekt, který posádku stojí zhruba 30 s ztráty a vítězství ve skupině N. V následujícím vracáku na kostkách oživili fandové Valouška diskuzi o nebezpečnosti některých diváků a pokračovalo se dále svižnými protahováky až do odbočky za Trnavou. Kousek za odbočkou přestávají definitivně pískat gumy rychle jedoucímu Dukátovi, který padá pod cestu do potoka. A6 felicie není skoro vidět. Další nehoda se odehrává až v samém konci vložky. Auto se na brzdách staví Vegrichtovi, najíždí ve vnitřku zatáčky na břeh, který vůz kope po střeše do cesty.

RZ Impromat
Loňská obávaná RZ letos tolik dramatických situací nenabídla. Posádky si byly hodně vědomy náročnosti skoku krátce po startu. Menší krizovkou se zde prezentoval Firla s WRC. Horké chvilky prožíval na šotolině v samém závěru při druhém průjezdu RZ Antonín Novák. V pravé zatáčce fabii ulítává zadek a jen těsně míjí strom. Auto dělá v lese hodiny a rozhání diváky. Incident se obešel beze škod.

RZ Raková
Tato RZ je velmi náročná díky vegetaci a rychlým zatáčkám do kterých není vidět. Hned po startu v první zatáčce RZ je příliš rychlý Nedbálek.V levé zatáčce Honda opouští trať a v poslední RZ končí sen o umístění na stupních vítězů tohoto velice atraktivně jedoucího domácího jezdce. V úzké pasáži má potíže také posádka bratrů Hrabcových. Jejich krátký výlet do pastvin naštěstí odnáší jen lyže plná trávy. O náročnosti této zkoušky svědčí stopy ven prakticky v každé zatáčce. Daleko nepříjemnější věci se však dějí až na široké cestě 500m za diváckým vracákem směrem na Rakovou. V rychlé pasáži v pravé zatáčce opouští při prvním průjezdu trať mitsubishi posádky Trnovec – Kárník. Jezdecká chyba končí sérií kotrmelců, uraženým sloupem a zle pošramoceným vozem. V druhém průjezdu zde končí také Jančík. Při poslední RZ se snaží udržet druhé místo před dotírajícím Nedbálkem, ale špatně najetá zatáčka tuto snahu maří podobně jako u Trnovce v kotrmelcích.

Text: Pavel Zvonek, Daniel Vladyka
Foto: RSP, Jaroslav Kunčík

Vše o Rallysprint Kopná
Wap adresa fotogalerie wap.priluky.cz/show_gal.php?id=96&kid=87
Ostatní podniky
Fotografie z Rallysprint Kopná 2005
Fotografie z loňského ročníku
Nástrahy rally

Související odkazy:
Rozhovor s Danem Vladykou před Kopnou
Tarabus byl suverénní, jinak ve sportfotu střídavě oblačno
Krize Rallysprintu Kopná
Onboard video posádky Tarabus – Forman RZ Podhoran
I úspěšná posádka RSPříluky mezi vyloučenými
Trumf Rally Team dvakrát stříbrný
Fotografie z Impromat Rallysprint Kopná 2005
Video havárie posádky Trnovec - Kárník na Rallysprintu Kopná 2005
RS Příluky na Kopné 2005 v silném zastoupení
Daniel Vladyka před Kopnou 2005
Trumf Rally Team na Kopné se třemi vozy

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Krize Rallysprintu Kopná" | Přihlásit/vytvořit účet | 6 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Krize Rallysprintu Kopná (Body: 0)
podle Anonymous kdy Čtvrtek, 30 Červen 2005 @ 16:32:01

Když jsem titulekKrize Rallysprintu Kopná zahlédnul na portálu ewrc, krve by se ve mně nedořezal... Proč by měla být Kopná v krizi ? Naštěstí skutečný obsah článku je o něčem jiném, ale ten titulek je zavádějící "jak sv.ňa".

Zdraví Petr Pančocha


[ Odpovědět ]

Re: Krize Rallysprintu Kopná (Body: 1)
podle AlesGute kdy Úterý, 05 Červenec 2005 @ 10:41:54
(Informace o uživateli)

Krása!!! Takovýto přehled krizí by měl být po každé soutěži, to by byla nádhera...člověk si pak může výborně sestavit obrázek z mozaiky jménem rallye....


[ Odpovědět ]

  


Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.562851 vteřiny k natažení.