Valašské Rally týmový komentář
Datum: Pondělí, 30 Duben 2001 @ 18:58:48
Téma: MČR - rally

Po triumfu na Šumavě se i ve druhém závodě mistrovství České republiky v rally radovala z absolutního prvenství posádka Škoda-Benzina Teamu Roman Kresta - Jan Tománek na voze Škoda Octavia WRC.

Po triumfu na Šumavě se i ve druhém závodě mistrovství České republiky v rally radovala z absolutního prvenství posádka Škoda-Benzina Teamu Roman Kresta - Jan Tománek na voze Škoda Octavia WRC. Druhé místo obsadila vedoucí posádka prvního dne Pech-Uhel s vozem Toyota Corolla WRC a na třetí místo se přes ztrátu z prvního dne propracoval Gargulák s Malčíkem na áčkovém Mitsubishi Lancer. Další z favoritů a pilotů vozu s označením WRC Tomáš Hrdinka nepředvedl očekávaný výkon a výsledkem bylo umístění až na pátém místě absolutně. Pavel Sibera po problémech z prvního dne předvedl velkou stíhací jízdu, ale na lepší než desáté místo to na cílové rampě nestačilo. Velmi pěkné sportovní výkony předvedli také jezdci na vozech Toyota Celica GT Karel Trojan a Tomáš Vojtěch pro jehož bratra Štěpána byla konečnou pravotočivá zatáčka u hospody U Bušů.

Skvělý a vyrovnaný souboj o primát ve skupině N předvedli Jandík a Arazim, oba na vozech Mitsubishi Lancer EVO VI. Do poslední RZ odstartoval zlínský jezdec s náskokem pouhých dvou sekund, zkušený Arazim však dokázal získat na nejkratší RZ rozhodující vítězství a tak se v cíli mohl radovat z náskoku 4,3s a prvenství ve skupině N. Třetí místo ve skupině N si z Valašska odvezl Tošovský jehož výkon však tentokrát zůstal trochu za očekáváním.Kategorie F2 se stala jednoznačnou záležitostí Štolfy, který s vozem Peugeot 306 Maxi získal na druhého Zedníka náskok téměř 4,5 minuty. Moc hezky se dívalo na Knajzla, který udržel s Octavií třetí místo před vítězem třídy A6 Petákem. Trajbold, tentokráte startující s dvojkolkou, se kvůli technických problémech vozu Ford Escort Maxi Kit umístil až na šestém místě v F2. Nezbývá než doufat, že tento start byl pouhou epizodou a v dalších pokračováních mistráku už jezdce uvidíme za volantem Focusu . Tradičně slabší zastoupení měla třída A6, ve které do cíle dorazily pouhé čtyři posádky. Za jednoznačným vítězem Petákem se na dalších pozicích umístili Brůzl a Galia na Kitových Feliciích. S velkým odstupem byl čtvrtý Zbořil. Vítězem třídy A5 se stal Valoušek, který svůj Kit proháněl po valašských kotárech hodně dravým jezdeckým stylem. Těsný souboj byl o druhé místo, které díky problémům v poslední RZ ztratil Hodaň, přičemž jeho konečná ztráta na druhého Minaříka byla 21,1s. Na třetí místo se posunul Šašek na Škodě Felicia. Čtyřicet bodů udělovaných za vítězství ve třídě N3 si z Valašské rally odvezl vynikajícím stylem jedoucí Sedláček s vozem Nissan Almera GTi. V souboji dvou vozů Honda Integra R o druhé místo třídy N3 byl úspěšnější o 53,3s téměř domácí Mušínský před Roubíčkem. Třída N2 se letos stala soubojem Kuncova Pola a Hond v rukách zlínských mladíků. Posádka Milan Kneifel - Daniel Zpěvák na voze Honda Civic, se kterým Jaromír Tarabus vyhrál třídu N2 na posledním rallysprintu, těsně udržela druhou pozici se ztrátou 43,5 s na vítězného Kunce. Posádce našich kolegů po smůle na Šumavě přálo tentokráte i štěstí. V závěru totiž museli odolávat nejen velkému tlaku rychle jedoucího Němce, ale i kuriózní situaci na 8.RZ, kdy po nárazu do retardéru vezla Honda čtyři pneumatiky navíc. Tři pneumatiky postupně odpadly, jedna se však na vozidle udržela a tak zatímco v posádka v nedýchatelném voze slzela mohli diváci sledovat na trati rychle jedoucí Hondu se závojem dýmu. Vysvobození přinesl až skok nad Valašskou Bystřicí, kdy se pneumatika uvolnila a po šedesáti metrech konečně odpadla. Aby všem potížím nebyl konec tak po chvíli došlo k defektu a posádka musela po výměně kola absolvovat poslední tři RZ bez rezervy. Přes všechny tyto potíže se klukům podařilo udržet druhou pozici, když rozdíl v cíli před třetím Němcem, po odjetých 11 RZ, činil neuvěřitelných 0,9s. Nejslabší třídu N1 s přehledem vyhrál Kundrát na VW Polo před Zavadilíkem se Suzukou a Ševečkem na Škodě Felicia.

Také Valašská rally potvrdila prozatímní velkou suverenitu Romana Kresty a jeho Octavie. Bude-li fungovat jeho vůz po zbytek sezóny jako dosud pak se zdá, že je soupeři budou jen velmi těžko porážet. Valašská rally sice skončila, ale již 17-19. května se opět rozezní motory při třetím pokračování Mezinárodního Mistrovství ČR 2001. Na pořadu bude populární Volkswagen rally s centrem v Českém Krumlově, která jistě na svých rychlých a uskákaných tratích přivítá velkou konkurenci bojující o další body do tohoto mistrovství.