MČR - rally

Rally střípky #9 - Jänner rally 2005
Posláno Úterý, 11 Leden 2005 @ 21:02:03  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Petr Šulčík

Úvodní podnik českého mistrovství obstarala podobně jako v loňském roce rakouská Jänner rally. Oproti minulému ročníku však chyběl sníh a tak se soutěž v mnohém podobala slavnému Monte Carlu. V lesích byl často led, v údolích zase suchý asfalt a tak nebylo jednoduché správně volit pneumatiky. Opět se čekal souboj našich jezdců s vozy specifikace WRC (bohužel jich bylo o hodně méně než loni) a zkušených rakouských pilotů Baumschlagera, Stohla, Mörtla nebo Němce Gassnera.

V úvodu závodu se na špici bojovalo o vteřiny. V závěru dne se trefil do výběru pneumatik Václav Pech a vytvořil si dostatečný náskok. Ve druhé etapě své vedení pohlídal "Byla to loterie, ale vyšlo to. Je to pro nás důležité vítězství," řekl v cíli šťastný vítěz.. Smůlu měl Baumschlager, který musel odstoupit pro poruchu středového diferenciálu. Na druhém místě tak dojel Mörtl před Stohlem, kterého čeká v Monte Carlu start Xsarou WRC. Za zmínku stojí i výkon Štěpána Vojtěcha, který byl přes havárii v první etapě, ve druhé nejrychlejší a připsal si body do Winter cupu. A to ještě musel podstoupit ošetření v českobudějovické nemocnici kvůli vyčerpání.

Jako dobrou přípravu na Monte Carlo bral soutěž také Pavel Valoušek (Suzuki Ignis S1600). Vedl dvoukolky a pohyboval se dokonce v elitní desítce. Krátce před koncem soutěže havaroval. Auto neutrpělo mnoho šrámů a tak start na Monte Carlu není ohrožen. S novým vozem se představil také Kopecký (Mitsubishi Lancer EVO VII). Druhé místo ve produkčních vozech je dobrým výsledkem. Vítězství ve třídě A6 si při své premiéře připsal Martin Prokop (Suzuki Ignis S1600).

Soutěž se po organizační stránce povedla. Navštívilo ji 140 tisíc diváků. Jezdci i fanoušci mohli odjíždět z Freistadtu spokojeni. Jen kolem výsledků byl trochu chaos, loni je obstarávali Češi a vše bylo bez problémů. Letos se měření ujali samotní Rakušané a určitě neoslnili. Uvidíme jestli se vytouženého sněhu dočkáme na druhé soutěži započítávané do Winter cupu – Rally Šumava.

Text: Petr Šulčík